top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDavid Krajíček

Nejbohatší češka se soudí s rodinou v Lichtenštejnsku.

Aktualizováno: 24. 5. 2019


Jitka Cechlová Komárková

Před časem jsem publikoval článek na téma konfliktu v rodinné firmě. Jak to vypadá, když se konflikt vymkne z rukou a začne se rodina soudit navzájem, můžeme sledovat na příkladu dvou znesvářených českých rodin. Rodina Otavových, vlastnící Metalimex a rodina Komárkových, která si před lety kvůli neshodám rozdělila významné průmyslové impérium. Spory o ovládnutí firmy Bonatrans Group, která patří mezi největší výrobce železničních kol v Evropě s tržbami přes 8 mld korun, se vyeskalovali k nejvyššímu soudu v Lichtenštejnsku.


Jitka Cechlová Komárková dnes drží pozici té vůbec nejbohatší ženy v zemi. Za svoji pozici však vděčí rodinnému impériu. Z pozice účetní KKCG svého bratra Karla Komárka mladšího a jejich otce Karla Komárka se dostala k vedení největšího výrobce železničních dvojkolí v Evropě. Rodina však ne vždy drží při sobě a aktuálně se právě kvůli společnosti Bonatrans Group vedou spory až u lichtenštejnského nejvyššího soudu.


Jeden z poškozených je i její bratr Karel Komárek mladší. Třetí nejbohatší muž v české republice se tak pravděpodobně postaví v lichtenštejnském soudním sporu proti vlastní sestře. Ten zatím vychází v její prospěch, ale přítomnost mocného bratra by jí mohl situaci ztížit.


Mlha v celém případů vzniká hlavně díky neochotě celé rodiny sdílet informace veřejnosti. Firma, jejíž produkty mají zákazníky v Chicagu, Novém Zélandu, Indii, Francii, Německu a v celém Česku je tak sice kvalitním strojem na peníze, ale její vedení nestojí na pevných základech. Nejbohatší žena v české republice je tak proslavená rodinným sporem, vystřiženým jako z nekonečného seriálu Dallas. Její manažerské schopnosti jsou tak možná nespravedlivě upozaděny.


Konfliktu se dá zavčasu předejít v rámci preventivních kroků a nastavení pravidel. Je otázka, zda by včasné rozdělení rolí a odpovědností, pevně stanovený model řízení nebo rodinná ústava, pomohla této rodině vyhnout se tak vyhroceným situacím a soudním tahanicím. S Konflikty v rodinném podnikání je to jako se zdravím, prevence je základ.


Jak často říkám, rodinná válka nemá vítězů, kromě právníků.


DK


Zdrojový článek


417 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page